sayfa içeriği
  • ARNAVUT KÖY
  • GİRESUN KEŞAP -- KÖYÜMÜZ ve ÇEVRESİ
  • GİRESUN KEŞAP ARNAVUT KÖY
  • GİRESUN KEŞAP ARNAVUT KÖY
  • ARNAVUT KÖY
  • www.giresunkesaparnavutkoy.com
  • ARNAVUT KÖY
  • Giresun KEŞAP
  • Arnavut Köy
  • Giresun Keşap
  • Arnavut Köy
  • Giresun Keşap - Karabulduk - Halkalı - Unaca - çamlıca - ceylanpınar - Armutdüzü -Geçit -Yivdincik
  • ARNAVUT KÖY
  • Giresun Keşap
  • GÜZEL MEMLEKETİM
  • Sen Yeşilin Adısın

Tarihi Bilgiler

 

ARNAVUT KÖY VE HALKALI KÖY TARİHİ BİLGİLERİ

   Arnavutköy  ( Halkalı )   Tarihi 1515  yıllarına dayanmaktadır.  Bu tarihlerde  köyün ismi HALKALU  olarak isim aldığı kayıtlarda  belirtilmiştir.

KÖY 2007 Yerel seçimlerinde  köyün ortasından akan çiriş deresi ile  ikiye  ayrılmıştır. ve böylece iki köy  HLKALI  -  ARNAVUTKÖY  diye ikiye  ayrılmıştır .

Köy Giresun ili Keşap İlçesi İdari alanı içerisinde yer almaktadır. köy  1515 yılında  Yusuf bey Oğlu Süleyman'ın tımar ünitesinden yazılmıştır. Bu tarihte köyde 24 nefer vergi nüfusu  yaşamaktadır. Bunlardan 10 'u çifçi hanesi , 7 'si cabu hanesi ,1 'i mücerred ve 6 'sı  zemin kaydedilmiştir.

Köyde bir de avcı kuş ( Doğan ) yetiştiricisi vardır. Bahsi geçen tımarlı sipahiye bir yılda ödemekle yükümlü oldukları vergi miktarı ise 1000 akçe olaak tesbit edilmiştir.

Bunlardan ayrı olarak ''Riayyet buyurulan HALKALU köyünün müsellemleri bennak 9 ,cebu1, mücerred2, zemin2, hasıl 900'' ifadesi de dikkat çekmştir.

Demek oluyor ki Halkalu köyü halkının bir kısmı düz çifçi diğer bir kısmı ise kendilerine mülk olarak verilen eşküncü tımarı ,yerleri ekip biçerek geçinen fakat buna karşı asker (müsellem)yazılmış olan kimselerden oluşmaktadır.İkinci zümreye girenlerin toplamı  14 neferdir. Tasarruf ettikleri mülk yerlerine karşılık yükümlü oldukları vergi miktarı ise 900 akçedir.  Köyde gayrimüslim adı taşıyan herhangi bir kimseden de söz edilmemiştir.

  

Ç.RİŞ DERESİ KÖPRÜ

 

PAZAR  KÖPRÜ

1530 tarihli muhasebe defterlerinde ,yukarıdaki bilgiler aynen tekrar edildikten sonra . İlave olarak şu kayıt da yer almıştır: 'Cemaat-i müsellemün karye-i mezkur: hane bennak 9, cecu 1 mücerrd2, zemin 2 hasıl 900'', Yine aynı defterde bu kaydın yanında şu ifadelere yer verilmektedir. "Cemaat-i mülaziman an cami: hane . hasıl 100birer neferdir avarız teklif olunmayaBu kayıt bize önemli bilgiler sunmaktadır. Buna göre köy halkının bir kısmıönceki tahrirde ifade edildiği gibi asker zümreden kaydedilmiştir. Ayrıca camii görevlisi olan iki hane de , olağan dışı vergi sayılan avarız vergisinden muaf tutulmuştur.  Başka bir ifadeyle vergilerin bir kısmından serbest tutulmuştur. Bu kişilerin adları 1515  tarihli mufassal defterde  Mehmet oğlu Veli  ve kardeşi  Ali şeklinde ifade  edilmiştir.

       1554 tarihinde köy halkının üç zümreye ayrıldığını görüyoruz.Bunlar normal reaya özel statülü müsellem  reaya ve yine özel statülü muaf reayaSıradan reaya olanların 9 nefer bennak hane:5 neferi caba hane:2 neferimüzevvec olmayan, yani mücerred olan ve 9 neferi ise zemin kaydedilmiş kişilerdir.  Bu durumda köyde hiçbir özel ayrıcalığı veya görevi olmadığı için tüm vergilerini sipahiye ödemekle yükümlü olan reayanın mevcudu  25 neferolarak tesbit edilmiştir. Özel görevleri veya askeri hizmetleri gereği müsellem kaydedilmiş olanlardan 7 neferi bennak hane: 7 neferi caba hane: 4 bennakhane ise hariç reaya yani zemin kaydedilmiş , toplam 18 neferdir.  İkinci gurubu teşkil eden müselemlerden ayrı olan bir başka grup da defterde  Halkalu Camii nin görevlileri yazılmış olan kişilerdir.  Hepsi 4 nefer olan bahse konu şahıslardan 2 ' bennak 2 'si de caba şeklinde tesbit  edilmiştir.375

   XIX. yüzyılın ikinci yarısında tutulmuş olan kadı sicillerinde . Bu köyün nüfusuna dair bilgiler mevcuttur. Bunlardan birinde  İsa Oğlu Mehmet b. Hasan b.Mehmet:    zevcesi Emine binti  Veli kızıHanife adlarından bahsedilir.   ''BOA,TTD.52 s  642

 

YILLARA MEYDAN OKUYAN TARİHİ TAŞ KÖPRÜ

KARABULDUK İLE HALKALI -ARNAVUTKÖY'Ü BİRLEŞTİRİYOR

Çiriş Deresi Üzerindeki Köprü

  

 

Başa Dön

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret438274
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Hava Durumu
NEDEN BU SİTE

 
Muzaffer Kolukısaoğlu

 Saygıdeğer Dostlarım
Büyüklerim ,Kardeşlerim.
Burada sizlerle birşeyleri paylaşmak,
Sizlere yakın olmak.Sizlerden
gelecek haber ve duyuruları
biryerlere ulaştırmak, Gurbet de
olup da memleketine özlem
duyanlara birşeyler iletebilmek,
Birbirimize asla uzak olmadığımızı
hissettirebilmek,
Kısacası birşeyler paylaşmak, tanışmak,
UNUTMAMAK ADINA  Buradayız.
Burada demokratik bir ortamda,
Ahlaki kurallar ihlal edilmeden,
Hiç kimsenin kişilik haklarına 
saldırmadan 
herkes görüşlerini yazabilir,
paylaşabilir.

 ÇÜNKÜ BİLMELİYİZ
UNUTURSAK UNUTULURUZ 
HEPİNİZE SAYGI VE SELAMLAR 
ESEN KALINIZ
 GİRESUN
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
YARDIMLARINIZI

BEKLİYOR   

TÜRKİYE E- DEVLET

             E-DEVLET

 

 


AKGÜN ÇİÇEKÇİLİK

 
BAĞIMLI OLMA