sayfa içeriği
Muzaffer Kolukısaoğlu
muzaffer-kolukisaoglu28@hotmail.com
YILLAR ÖNCE
21/01/2011

    Burada sizlerle paylaşmak istediğim yıllar öncesi , 1969 Yılları  Genç kardeşlerim için yıllar öncesine nostaljik bir yolculuk olabilir. Ama o günleri yaşayan kardeşlerim için de buruk bir  tebessüm ve anılar.

   Birçok genç kardeşimin babasının, dedesinin ,ninesinin, babaannesinin yaşadığı yıllar.  Biz o yıllarda çocuktuk, Masum tertemiz çocukluğumuz.  İlk okul  yıllarımız mazide kalan anılarımız.Sabah okula gider akşam dönerdik . Okul  çıkışı zil çalar koşarak pazarın yolunu tutardık  .  Çocukluk ya her  şeyi merak eder  biraz  pazarda  takılırdık .  Çif taşla dönen Hatun değirmeninden  başlardık oyalanmaya bentlerinden  birşeyler salar arkasından bakardık.           Değirmen o yıllarda hiç durmazdı değirmen aştı , mısır ekmeğiydi, Somun ekmeği lükstü .değirmen durunca sorun olurdu  mısırlar değirmende birikirdi. İşte o günlerde yaşadık .     Sonra Öğle  yemeklerimizi yediğimiz Onbaşıların  hasan dayı ve  Telligoların   taş fırınları vardı , Kapısı  cıvıl cıvıl olurdu -- Bana yarım  ekmek , bana  çeğrek  arasına  çeğrek yağ koy sesleri. ne de güzel olurdu  somun ekmeğinin arasında değilmi ?  Hayallerimiz arasında şimdi.       Tahtacı  Sali  dayı  bakırlara öyle itinalı vururdu ki hayret ederdik arada bir bizlere şaka yapardı, sonra kalay  yapışı zamanımızın bir kısmını da onu seyrederek  geçirirdik. Çocukluk ya annemiz  merak eder demezdik.     Tarihi  kemer köprünün  üzerinden bazan yağan yağmurlarla taşan dereyi  korkulu gözlerle izlerdik. Rüyamıza  girer düşme tehlikesi geçirerek  uyanırdık. Ama yine aynı şeyleri yapardık.  

 

  Tarihi kemer köprünün sol başında  Mustafa  dayının  ayakkabıcı dükkanı, bitişiğinde  ve karşısında  mustafa  dayıların  tahta  kepenkli  bakkalları vardı . terzi  nihat ağbi , ileride  kahvehane  ,berber  Temel dayı Cemil ağa dayının dükkanı Bir zamanlar Sait  Amcamın  manifatura dükkanı  , Osman  dayının bakkalı bitişiğinde Taybelerin Ali dayı ,Hacı Ali dayı. Galip dayı oğlu Remzi dayının Tahta kepenkli bakkalı, Sanki  Çiriş deresinin  üzerinde  duran  saatçi  Hasan eniştenin kulubesi . Kantarların Ali dayının  bakkalı  Yukarıda Harun  dayı .     

  Akşam olur neredeyse hava kararmaya başlardı.     O zamanlar cıvıl cıvıl her yer. çünkü yoktu o zaman  şehir mehir.         Kırmızı  çizgili  şekerler  vardı . Yine bisküviler teneke kutularda idi Radyoda reklamlarda duyardık eti-eti eti kefeli terazilerle  gram gram tartılırdı . çünkü çok değerliydi ozamanlar .     Çeşme  başında  Şevki amcamın fırını  vardı . Lavaç ekmeği ne de  güzel olurdu. Sonraları Yakup  amcam oraya bakkal açtı. Hani o tarihlerde elektrik te yoktu ya Buzdolabı olmayınca Yakup amcam kolaları,gazozları Gürül gürül akan çeşmenin altına koyuverirdi.

  Bizim geç saatlere kadar oralarda takıldığımızı gören Osman dayımız siz hala buralardamısınız  keratalar diyerek  bizi bir an önce eve gitsinler diye  KOVALAYIVERİRDİ  O GÜNLER  NE DE GÜZELDİ , TERTEMİZDİ.                                                                                 

                                             Muzaffer  Kolukısaoğlu

               Paylaş | | Yorum Yaz
3569 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADİL OLMAK ZORDUR - 08/05/2018
ADİL OLMAK ZORDUR
YILLAR ÖNCE BİZ - 29/09/2017
YILLAR ÖNCE BİZ Burada sizlerle paylaşmak istediğim yıllar öncesi , 1969 Yılları Genç kardeşlerim için yıllar öncesine nostaljik bir yolculuk olabilir. Ama o günleri yaşayan kardeşlerim için de buruk bir tebessüm ve anılar.
GERİDE BIRAKTIKLARIMIZ - 13/06/2017
GERİDE BIRAKTIKLARIMIZ
SUÇUNU BİLEMEMEK - 02/11/2016
SUÇUNU BİLEMEMEK
GÖZYAŞLARI SAMİMİ AKMALI - 09/01/2016
GÖZYAŞLARI SAMİMİ AKMALI
SEN ONA GİDECEKSİN O SANA GELMEZ - 17/06/2015
SEN ONA GİDECEKSİN O SANA GELMEZ
GİTMELER GÜZEL DE… YA GELMELER - 22/08/2014
GİTMELER GÜZEL DE… YA GELMELER
NE OLUR BİZE KÜSMEYİN - 07/07/2014
NE OLUR BİZE KÜSMEYİN Bize küsmeyin Yaşadığımız tertemiz yıllar. Bize küsmeyin taş duvar üstünde yaşadığımız. Ahşap evlerimiz, Dolma taşlı çatma duvarlarımız.
BERABER YAŞADIKLARIMIZ O GÜNLER ŞİMDİ NEREDELER ? - 12/05/2014
BERABER YAŞADIKLARIMIZ O GÜNLER ŞİMDİ NEREDELER ?
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret273235
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.04216.0663
Euro6.75016.7772
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 13° 10°
NEDEN BU SİTE

 Muzaffer Kolukısaoğlu

 Saygıdeğer Dostlarım Büyüklerim ,Kardeşlerim. Burada sizlerle birşeyleri paylaşmak,
Sizlere yakın olmak.Sizlerden
gelecek haber ve duyuruları
biryerlere ulaştırmak, Gurbet de
olup da memleketine özlem
duyanlara birşeyler iletebilmek ,Birbirimize asla uzak olmadığımızı hissettirebilmek , Kısacası birşeyler paylaşmak, tanışmak, UNUTMAMAK ADINA  Buradayız.
Burada demokratik bir ortamda,
Ahlaki kurallar ihlal edilmeden Hiç kimsenin kişilik haklarına 
saldırmadan 
herkes görüşlerini yazabilir, paylaşabilir.

 ÇÜNKÜ BİLMELİYİZ
UNUTURSAK UNUTULURUZ 
HEPİNİZE SAYGI VE SELAMLAR 
ESEN KALINIZ
 GİRESUN
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ YARDIMLARINIZI
BEKLİYOR  

 

RESİMLER KÖŞESİ


 
 
TÜRKİYE E- DEVLET

             E-DEVLET

 

 

 

REKLAM
AKGÜN ÇİÇEKÇİLİK