sayfa içeriği

ADİL GÜLER

ADİL GÜLER
adilbodrum_@hotmail.com
AKRABALIK BAĞLARIMIZ
21/12/2018
Günümüzde akrabalık ilişkilerine koptu diye bakmak yerine, büyük aile bağları kavramı -bilhassa da büyük şehirlerde- giderek küçülmeye bıraktı demek sanırım daha doğru olur. Ailelerin kuşaklar arası uzaklaşmaları, yeğenlerin, kuzenlerin bırakın birbirlerinin yüzlerini görmeyi, isimlerini bile bilmedikleri bir kopukluğun çoğunluk kazandığı bir dönem yaşanmaktadır.

O eski aile bağlılıkları artık günümüzde yerini ancak hastalıkta, düğünde ya da cenazelerde zorunlu olarak bir araya gelmelerle yaşanır hale getirilmiştir. Düşünelim şimdi; o eski bayramlarda ailenin en büyüğünün çatısı altında toplanma adetlerini bugün çoğunlukta görebiliyor muyuz? Bayramların artık aileler arasında kutlanması, yerini bayram tatillerini, turistik yerlerde geçirmeye ve çoğu kez de bir telefon ya da sms lerle mecburiyetten kutlanır hale geldi.

Bu durumlar aslında aile bireylerinin her bir araya gelişlerinde kendi aralarında konuştukları ilk muhabbet konuları olmuştur. Niye arayıp sormuyorsun sorularına her iki tarafta iş, sağlık ya da hayat mücadelesini bahane koşar. Ama insanların bu bağlılığı sürdürebilmesi için bir araya gelebilecek 1 saatleri mutlaka vardır.

Aile büyüklerimizin giderek aramızdan ayrıldığı ve geride kalan ikinci ya da üçüncü kuşakların da birbirlerine olan uzaklıkları nedeniyle artık sadece aynı soyadı taşıdığımız bir yakınımız tanımlamasına doğru sürüklenen bir bağlılık ortaya çıkmaktadır. İnsanlar artık öyle durumlar yaşıyorlar ki, kapı komşusu en yakın akraba bireyinden daha bir yakın geliyor kendilerine. Yine de buna bulunabilecek en iyi çözüm, bu bağın maneviyatına verilebilecek önemdir. Bizler bu bağın kopuk yaşanmasına bir şekilde sebep olmuş olabiliriz. Ama en azından çocuklarımızın oluşturduğu kuşağın bunu yaşamamasına katkıda bulunmalıyız.
Eğerki bizler hep birbirimizi araştırırsak hepimiz akraba değilmiyiz.

Selam ve Saygılarımla

ADİL GÜLER388 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEMLEKET SEVDASI - 02/04/2014
MEMLEKET SEVDASI
BİRLİK VE BERABERLİK SEVDAMIZ OLSUN - 08/10/2013
BİRLİK VE BERABERLİK SEVDAMIZ OLSUN
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret285235
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.71875.7416
Euro6.29946.3247
Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
NEDEN BU SİTE

 Muzaffer Kolukısaoğlu

 Saygıdeğer Dostlarım Büyüklerim ,Kardeşlerim. Burada sizlerle birşeyleri paylaşmak,
Sizlere yakın olmak.Sizlerden
gelecek haber ve duyuruları
biryerlere ulaştırmak, Gurbet de
olup da memleketine özlem
duyanlara birşeyler iletebilmek ,Birbirimize asla uzak olmadığımızı hissettirebilmek , Kısacası birşeyler paylaşmak, tanışmak, UNUTMAMAK ADINA  Buradayız.
Burada demokratik bir ortamda,
Ahlaki kurallar ihlal edilmeden Hiç kimsenin kişilik haklarına 
saldırmadan 
herkes görüşlerini yazabilir, paylaşabilir.

 ÇÜNKÜ BİLMELİYİZ
UNUTURSAK UNUTULURUZ 
HEPİNİZE SAYGI VE SELAMLAR 
ESEN KALINIZ
 GİRESUN
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ YARDIMLARINIZI
BEKLİYOR  

 

RESİMLER KÖŞESİ


 
 
TÜRKİYE E- DEVLET

             E-DEVLET

 

 

 

REKLAM
AKGÜN ÇİÇEKÇİLİK